نامه اعتراضی به سفیر چین در ایران

بسم الله الرحمن الرحيم
سفير محترم جمهوري خلق چين
جناب آقاي چانگ هوا
 
با سلام و احترام باستحضار نماينده رسمي آن کشور در ايران مي رساند؛ نظر به روابط دوستانه و ديرينه دو ملت ايران و چين که همواره محل طمع دشمنان مشترک دو کشور بوده و هست ، شايسته و البته الزاميست تا مسئولان بلند پايه دو کشور در مراودات ديپلماتيک خود نهايت دقت را به عمل آورده و از هر گونه اقدامي که منجر به آزردگي ملت هاي دو کشور شود، به غايت احتراز نمايند. 
متاسفانه شاهديم که مسئولان چيني در استفاده صحيح از واژه «خليج فارس» دقت کافي را ندارند،‌ حال آنکه در فرهنگ و زبان مردم چين از گذشته اي بسيار دور  معادل چيني ???  کاربرد داشته و دارد.
 
در آخرين مورد در کنفرانس ويدئويي اخير وزراي شوراي امنيت سازمان ملل در حوزه خليج فارس که خبر آن در سايت رسمي وزارت خارجه چين منتشر شده است وزير امور خارجه چين آقاي وانگ يي به کرات از واژگان ناقص و غير صحيح "خليج" به جاي نام تاريخي و صحيح خليج فارس استفاده مي کنند! که البته اين اقدام، موجبات تحير و رنجش مردم ايران را فراهم آورده است.
 
واحد سياسي موسسه مردمي مصاف به نمايندگي از مردم ايران، اين اقدام را در خلاف جهت روابط دوستانه و ديرينه دو ملت قلمداد کرده و سريعا خواهان جبران خطاي صورت پذيرفته از سوي وزير امور خارجه کشور متبوعتان مي باشد. 
 
به طور قطع اقداماتي از اين دست مورد سواستفاده دشمنان مشترک دو ملت قرار خواهد گرفت و در همراهي مردم با راهبرد نگاه به شرق ايران خلل وارد مي نمايد، اميد آنکه با دقت عمل مسئولان دو کشور سيري رو به صعود و پيشرفت را درآينده روابط دولت هاي ايران و چين شاهد باشيم ان شاء الله.
 
واحد سياسي موسسه مصاف
ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش

مطالب مشابه