قدم های اساسی برای داشتن فرزندانی سالم و صالح چیست؟

 

1. قرآن کریم در آیه 223 سوره بقره زن  را به ‌کشتزاری تشبیه می‌نماید که نطفه فرزند در آن ریشه می‌گیرد.همانگونه که زمین شوره زار و ناپاک محصول تلخ و نامطلوب خواهد داد از مادر ناشایست نیز جز به‌اذن خداوند فرزندی پاک طینت و سالم به وجود نمی‌آید. بنابراین گام اول, انتخاب همسری پاکدامن و با ایمان است.  پیامبر(ص) فرمودند:

«جایگاه مناسبی برای نطفه خود برگزینید، زیرا ریشه‌‏ها سرایت کننده‌‏اند» (وسائل‏ الشیعه، ج 3، ص60)

2. والدین باید مدتی قبل از بسته شدن نطفه قلبشان را ازآلودگی‌های گناه پاکیزه سازند  توبه، روزه داری، صدقه، قرائت قرآن، اجتناب از غذای ناپاک و حرام می تواند زمینه ساز تولد فرزندی پارسا و شایسته باشد. 

3. همانگونه که در کشت هر بذری  در دامان خاک رعایت زمان و روش کشت اهمیت فوق العاده دارد,  انعقاد نطفه انسان نیز دارای آداب و شرایطی است که نقشی سرنوشت ساز و بی بدیل در ایجاد نسلی سالم و صالح خواهد داشت.

(برای مطالعه بیشتر به آداب انعقاد نطفه مراجعه فرمائید)

4. غذای پاک و حلال در همه دورانهای زندگی انسان و بخصوص دوران جنینی, شیرخواری و خردسالی نقشی اساسی در خلق و خو و سرشت انسان دارد . چه اندازه می توان امید به سلامت نفس کودکی داشت که گوشت و خونش از لقمه حرام و حق الناس روییده باشدچگونه ممکن است گیاهی را با آب مسموم آبیاری کرد و امید به  میوه ای شیرین و آبدار از آن داشت. غذای ناپاک و حرام دانسته یا نادانسته تأثیرعمیق خود را بر انسان خواهد گذاشت. در زمانی که حلال و حرام, پاک و ناپاک در جامعه  به‌هم آمیخته باشد باید از موارد شبهه ناک نیز اجتناب کرد. امام صادق (ع) می‌فرماید: 

«مال حرام در فرزندان آشكار می‌شود و روی آن‌ها اثر می‌گذارد» (کافی، ج5، ص124)
رعایت این اصول می‌تواند زمینه ساز تربیت فرزندانی با خلق و خوی آسمانی باشد.البته باید پذیرفت که رعایت همه آداب و شرایط بیان شده ممکن نیست؛ بنابراین باید ازرفتارهای وسواس گونه و افراطی دراین زمینه که نظام زندگی طبیعی را مختل می‌سازد پرهیز کرد. 
پیروز باشید

ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش

مطالب مشابه