ضربه سپاه به امارات که هيچگاه رسانه اي نشد

 

همچنين اين کشور کوچک با جمعيت حدود 2 ميليون بومي ، همواره مواضع متخاصمانه اي نسبت به جمهوري اسلامي داشته و در موارد متعدد خاک خود را از لحاظ سياسي ، امنيتي و نظامي در اختيار کشورهايي قرار داده که نسبت به جمهوري اسلامي دشمني ورزيده اند.

 

آخرين عمل نامطلوب ابوظبي در رابطه با ايران ، به رسميت شناختن دولت اسرائيل است که حساسيت بسيار زيادي را در سران تهران برانگيخت.

 

ميان نيروهاي نظامي 2 کشور نيز بارها در خليج فارس تنش هايي به وقوع پيوسته که بسياري از آنها به علت رعايت حسن همجواري هيچگاه رسانه اي نشد.

 

در يکي از اين موارد نيروي دريايي سپاه پاسداران حدود 10 سال پيش حاکميت ايران را بر سکوهاي نفتي مبارک تثبيت نمود .

 

ريشه اين اختلاف به سال 1969 برمي گشت که حاکم وقت شارجه مجوز اکتشاف و بهره برداري از منابع نفتي اطراف خود را به کمپاني آمريکايي BUTTES واگذار کرد.

 

مدت اين قرار داد 40 ساله بود و شرکت نفتي مزبور در 9 مايلي جزيره بوموسي ميدان نفتي جديدي را کشف کرد که نام مبارک را بر آن نهادند‌.

 

در سال 1971 نيروي دريايي شاهنشاهي ، حاکميت ايران را بر جزاير 3 گانه بوموسي ، تنب بزرگ و کوچک تثبيت کرد و از آنجا که طبق قوانين حقوق درياها تا شعاع 12 مايلي اطراف جزاير ، جزو آبهاي سرزميني ايران بود مناقشه بر سر حاکميت اين ميدان آغاز شد‌ .

 

 در نهايت در مصالحه اي ، ايران از مخالفت خود با برداشت شرکت آمريکايي از اين منابع صرفنظر کرد، به شرطي که نيمي از عوايد آن بين ايران و اميرنشين شارجه تقسيم گردد‌.

 

 اين قرار داد ژانويه سال 2009 پايان مي يافت اما امارات متحده عربي که از پشتيباني ايالات متحده برخوردار بود و با ملاحظه به اين که کارمندان شرکت هاي نفتي آمريکايي همچنان بر روي تاسيسات ميدان نفتي مبارک کار مي کردند به خود اين حق را داد تا سکوها را تخليه نکرده و توليد نفت را از اين منابع ادامه دهد.

 

سران اماراتي به اخطارهاي متعدد ايران بي توجهي کردند تا اين که در نهايت نيروي دريايي سپاه پاسداران در يک عمل بسيار سريع و غافلگير کننده هنگام تعويض شيفت کارکنان سکوها که از طريق شناور انجام مي گرفت ، به آنجا حمله کرده و تمام کارگران و کارکنان را سوار شناور مزبور نموده و همراه با نفراتي که قرار بود جايگزين شوند، با همان کشتي به ساحل امارات فرستادند و روي سکوهاي مبارک مستقر شدند.

 

از آنجا که احتمال واکنش متقابل مي رفت بلافاصله به تمام واحدها در خليج فارس آماده باش داده شد اما طرف اماراتي جرات عکس العمل به خود نداد و از آن روز پرچم جمهوري اسلامي بر روي اين سکوها به اهتزار درآمد و سيطره ايران بر اين منابع نفتي تحکيم شد .

 

لازم به ذکر است اين عمليات تا امروز با توجه به لزوم حفظ رابطه حسنه با همسايگان و اصل حسن همجواري رسانه اي نشده بود .


عليرضا تقوي نيا

ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش

مطالب مشابه