راه حل مذاکره

https://s16.picofile.com/file/8414654992/3FBEB04A_5184_4BDD_88D6_4658D72E06C6.jpg


لغو جامع تحريم ها از راه مذاکره، توهم و دروغ بزرگي است که مصداق واقعي ندارد. مثل اين است کسي بگويد ميخواهم با پاي پياده به فضا بروم!

 طرفداران لغو تحريم از طريق مذاکره يک نمونه نشان دهند که توانسته اند از اين روش به طور جامع تحريم ها را لغو کرده باشند. در برجام هم همه جوره امتياز دادند اما تحريمهاي اصلي تکان نخورد؛ حتي در همان حوزه تحريم هاي هسته اي!

اين يک واقعيت راهبردي است که مجموعه ‎تحريم ها امکان ندارد از طريق مذاکره لغو بشود چون ابزار قدرت و زورگويي طرف مقابل است. طرف مقابل نيز هيچگاه بر سر بکارگرفتن يا بکار نگرفتن ابزار اعمال قدرتش مذاکره نميکند.

 تحريم ممکن است «بي اثر» شود، همانطور که با ساخت پالايشگاه ستاره خليج فارس در بندر عباس، تحريم بنزين عليه ايران در عمل بي اثر شد اما روي کاغذ لغو نشد و همچنان پابرجاست اما ايران عملا در بنزين خودکفاست و نه تنها از واردات آن بي نياز شده بلکه بنزين توليدي اش را صادر هم ميکند.

 کساني که هنوز بعد تجربه برجام از امکان لغو تحريم از راه مذاکره حرف ميزنند دو دسته هستند؛ يا الفباي روابط بين الملل را نمي دانند يا شياداني هستند که براي کسب قدرت آگاهانه دروغ ميگويند و همچنان به مردم سراب نشان ميدهند‌.

اميرحسين_ثابتي

منبع : مصاف

ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش

مطالب مشابه