تاثیر بحث مالی بر ازدواج

http://s10.picofile.com/file/8406022950/641178_homeloan011218.jpg


یکی از مواردی که قبل از ازدواج دختران و پسران به آن توجه ویژه دارند مسائل اقتصادی است. تاثیر مسائل مالی در ازدواج مخصوصا در شرایط کنونی اهمیت ویژه ای دارد. در واقع مهمترین مساله بعد از مسائل اخلاقی، بحث اقتصادی است. در این مطلب به  تاثیر مسائل مالی در ازدواج اشاره خواهیم کرد. همه ما می دانیم که بدون پس انداز کردن حتی نمی توانیم به ازدواج فکر کنیم. پس انداز تاثیر مهمی در آرامش و آسودگی خیال ما در آینده خواهد داشت.

 

تاثیر مسائل مالی در ازدواج پسر و دختر

این مساله بسیار مهم بیشتر ذهن آقایان را درگیرخود کرده است. آقایون می دانند که قبل از ازدواج باید از جهت مالی به حدی برسندکه قادر باشند زندگی را به تنهایی اداره کنند. تهیه مسکن، هزینه های ازدواج و مدیریت مالی خانواده بر عهده اوست. زیرا ممکن است زن شغل مناسبی نداشته باشد. خانم ها نیز قبل از ازدواج به فکر تهیه جهیزیه آبرومند هستند. بدون تعارف بگوییم بدون تهیه هزینه های ازدواج نمی توان یک ازدواج کامل و شادی داشت. در ادامه متوجه تاثیر مسائل مالی در ازدواج خواهیم شد:
 
پس انداز برای ازدواج
همه ما می دانیم که بدون پس انداز کردن حتی نمی توانیم به ازدواج فکر کنیم. پس انداز تاثیر مهمی در آرامش و آسودگی خیال ما در آینده خواهد داشت. به عنوان مثال آقایونی که در دوران مجردی تمام پول خود را خرج کرده اند تضمینی برای داشتن ازدواجی موفق نخواهند داشت. اگر مردی در خانواده ای با سطح اقتصادی متوسط، مثلاً در 30 سالگی قصد ازدواج داشته باشد حداقل باید 6 الی 10 سال قبل باید برای این لحظه برنامه ریزی و پس انداز کند. تاثیر مسائل مالی در ازدواج در این مورد بسیار زیاد است.
 
تهیه مسکن
یکی از معضلاتی که بیشتر جوانان پیش از ازدواج با آن درگیر هستند، تهیه مسکن است. تاثیر مسائل مالی در ازدواج در این مورد آنقدر زیاد است که حتی گاهی زوجین از ازدواج منصرف می شوند. هر پسر و دختری دوست دارند زندگی مستقلی داشته باشند. هیچ پسر و دختری دوست ندارد عروس یا داماد سرخانه شود. یا خانواده های دو طرف در زندگی آنها دخالت کنند. حتی سابقه داشته که بعضی از خانواده ها یک واحد مستقل و در همان آپارتمانی که خودساکن هستند به فرزندشان داده اند. اما به دلیل دخالت ها و برخی مشکلات پسر و دختر مجبور شده اند جای دیگری را اجاره کنند. به همین دلیل است که خانواده ها تمام تلاش خود را می کنند تا حداقل بتوانند محلی مستقل را برای فرزندشان اجاره کنند یا بخرند.
 
هزینه های ازدواج
مورد بعدی تهیه هزینه های ازدواج است. درست است که کسی با تجملات و مراسم های آنچنانی موافق نیست. اما برآورده کردن حداقل امکانات و مراسم عروسی بر عهده مرد است. البته بعضی از خانواده ها با توافق می کنند که مراسم بسیار ساده خانوادگی بگیرند و از ریخت و پاش های اضافی جلوگیری کنند. در عوض جهیزیه ساده ای بدهند. این توافقی است که بین دوطرف است. ولی در کل خانواده ها باید سعی کنند برحسب توانایی مالی دو طرف از هم توقع داشته باشند.
 
تهیه جهیزیه
تاثیر مسائل مالی در ازدواج تنها به موارد بالا ختم نمی شود. طبق آدام و رسوم ازدواج، تهیه جهیزیه بر عهده دختر است. البته باید در حد سطح طبقاتی هر خانواده از آنها توقع داشته باشید. بعضی از آقایون متاسفانه در زمینه مدل و وسائل خانه نظر می دهند. بدون اینکه شرایط مالی خانواده دختر را در نظر بگیرند. همین باعث بروز مشکلی بزرگ در زندگی می شود. این موضوع حتی ممکن است ازدواج را به هم  بزند. بهتر است سعی کنید همه چیز را در حد معمول بخرید. خریدن بعضی از وسایل ضروری نیازهای اساسی تشکیل یک زندگی هستند. اما همان وسایل قیمت های متفاوتی دارند.

نکته: آقایونی که دوست دارند زندگی لوکسی داشته باشند، علاوه براینکه باید  در حد جهیزیه، عروسی لوکسی بگیرند، باید سراغ خانواده های هم سطح خود بروند. فشارهایی که برای خریدن همین وسایل معمولی بر عهده بعضی دختران است آنقدر زیاد است که ممکن به افسردگی آنها بیانجامد.
 
تامین مخارج زندگی
تا اینجا تا حدودی درباره تاثیر مسائل مالی در ازدواج آشنا شدید. یکی از موارد مهم دیگر بعد از ازدواج تامین مخارج زندگی است. این وظیفه عموما بر عهده مرد است. امروزه یکی از پایه های مهم زندگی میزان درآمد مرد است. البته پیدا کردن مردی که هم از لحاظ اخلاقی و  هم مسائل مالی در بالاترین درجات باشد کار سختی است. بهتر است در این زمینه دختران سطح توقعات خود را پایین بیاورند. زیرا توقعات زیاد مالی از مرد باعث سردی در روابط می شود. همین که شغل مناسب و آبرومندی داشته باشد و قادر به تامین هزینه های زندگی باشد به نظر کافی است.

تاثیر مسائل مالی در ازدواج در موارد بالا خلاصه نمی شود. در زیر مواردی را که به علت مشکلات اقتصادی، ازدواج و زندگی زناشویی را دچار مشکل کرده برای شما توضیح خواهیم داد:
 
مهمانی های بیش از حد :
در بعضی موارد ممکن است زن و یا مرد مجبور باشند علارغم میل باطنی مدام پول خود را صرف مهمانی های آنچنانی کنند. در این صورت تمام پس انداز خانواده خرج مهمان ها شده و زن و شوهر مدام درجا می زنند. همین وضع باعث کشمکش و دعوا میان زن و شوهر می شود. خانواده های این زوج باید در رفت و آمد خود مدیریت داشته باشند که خدای نکرده به دلیل مسائل مالی فرزندان شان تحت فشار قرار نگیرند.
 
اسراف :
اسراف در هیچ دین و آیینی پسندیده نیست. در تمام موارد باید تعادل حفظ شود. متاسفانه بعضی از زوجین به دلیل اسراف و ریخت و پاش های آنچنانی هزینه های زیادی را به همسر خود تحمیل می کنند. سعی کنید حتی اگر توان مالی تان نیز زیاد است صرفه جویی را در زندگی بیاموزید. زیرا همیشه در به روی پاشنه نمی چرخد.
 
مخفی کردن حقوق :
می دانید که تاثیر مسائل مالی در زندگی بسیار مهم است. پس مخفی کردن میزان درآمد چه از طرف زن و چه مرد کار پسندیده ای نیست. بهتر است در این مورد شفاف سازی شود. در این صورت است که می توان بر حسب هزینه های دریافتی، میزان هزینه های زندگی را تخمین زد. پس حتما باید قبل از ازدواج، متوسط درآمد خود را در ماه را  با همسر آینده تان در میان بگذارید تا درآینده به مشکل برنخورید.

نکته 1 : به دلیل اینکه تاثیر مسائل مالی در ازدواج از اهمیت بالایی برخوردار است. حتما باید با خانواده ای وصلت کنید که از لحاظ مالی هم سطح شما باشد. ممکن است در بسیاری از موارد آقایون به دلیل ثروت خانم با او ازدواج کنند. اما خانومشان در زندگی زناشویی ثروتش را در اختیار مرد قرار نمی دهد و همین موضوع مشکلاتی را در زندگی آنها ایجاد می کند.

نکته 2 : می دانید که تمام مشکلات مالی بر عهده مرد است. به همین دلیل او گاهی خسته می شود. این فرد دچار اختلالات رفتاری می شود. این موضوع ممکن است بر روی تربیت فرزندان نیز تاثیر منفی بگذارد. پس بهتر است  بانوان در این مورد به آقایون کمک کرده و در جستجوی شغل مناسب باشند. زیرا در اینصورت بار مشکلات از دوش یک نفر برداشته خواهد شد.

منبع: مرکز مشاوره رهیاب - معصومه راهی
ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش

مطالب مشابه