بهترین راه خداشناسی چیست؟

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

به نام خداوند رحمتگر مهربان

أَمَّنْ یَهْدِیکُمْ فِی ظُلُمَاتِ الْبَرِّ وَالْبَحْرِ وَمَنْ یُرْسِلُ الرِّیَاحَ بُشْرًا بَیْنَ یَدَیْ رَحْمَتِهِ ۗ أَإِلَٰهٌ مَعَ اللَّهِ ۚ تَعَالَى اللَّهُ عَمَّا یُشْرِکُونَ

یا آن کس که در تاریکی‌های برّ و بحر عالم شما را هدایت می‌کند و آن کس که باد‌ها را به مژده باران رحمت خود می‌فرستد؟ آیا با وجود خدای یکتا خدایی هست؟ (هرگز نیست)، خداوند بسی برتر و بالاتر است از آنچه (مشرکان جاهل) شریک وی می‌شمرند.

 

تفسیر آیه ۶۳ سوره نمل

مراد از ظلمات بر و بحر، ظلمت هاى شب‌ها در خشکى و دریا است. بنا بر این، در آیه شریفه مجاز عقلى به کار رفته، (یعنى ظلمت شب دریا را به دریا و ظلمت شب خشکى را به خشکى نسبت داده) و مراد از (ارسال ریاح بشرا)، این است که: باد‌ها را قبل از فرستادن باران مى فرستد تا مردم را با آمدن باران مژده دهد و مراد از (رحمت) همان باران است، و بقیه الفاظ آیه روشن است.

شاید مراد از هدایت در تاریکی‌های دریا و خشکی، هدایت از طریق ستارگان باشد؛ زیرا در جای دیگر می‌خوانیم: «وَ بِالنَّجْمِ هُمْ یَهْتَدُونَ»

پیام‌های آیه ۶۳ سوره نمل

۱- بهترین راه خداشناسی، توجّه کردن به مشکلات و بن بست‌های زندگی و پیدا شدن راه حل و روزنه‌های امید به لطف خداوند است. «أَمَّنْ یَهْدِیکُمْ - مَنْ یُرْسِلُ»

۲- حرکت باد‌ها با تدبیر اوست. «یُرْسِلُ الرِّیاحَ»

۳- اگر وجدان خود را قاضی کنیم، در می‌یابیم که جز او خدایی نیست. «أَ إِلهٌ مَعَ اللّهِ»

۴- هرگونه شرک، محکوم است. «عَمّا»

۵-قرار دادن شریک برای خداوند، توهین به مقام اوست. «تَعالَی اللّهُ عَمّا یُشْرِکُونَ»

 

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان

 

ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش

مطالب مشابه