شهید محمود خدادوست

https://s16.picofile.com/file/8421668850/%D8%B4%D9%87%DB%8C%D8%AF_%D9%85%D8%AD%D9%85%D9%88%D8%AF_%D8%AE%D8%AF%D8%A7%D8%AF%D9%88%D8%B3%D8%AA.jpg


سرباز وظيفه‌ شهيد محمود خدادوست‌ نفوتي‌ فرزند حسن‌ به‌ سال‌ 1341 در يك‌ خانواده‌ متوسط‌ ودر حين‌ حال‌ متدين‌ پا بر عرصه‌ وجود گذاشت‌. در سن‌ هشت‌ سالگي‌ بود كه‌ وجود نازنين‌ مادر را از دست‌ داد وبا اين‌ شرايط‌ به‌ رشد و نمو پرداخت‌.
 
دوره‌ ابتدايي‌ را در روستاي‌ شنبه‌ بازار شهرستان فومن و دوره‌ي‌ راهنمايي‌ را در روستاي‌ نفوت‌ به‌ خوبي‌ گذراند، تااينكه‌ موفق‌ به‌ أخذ مدرك‌ سيكل‌ گرديد. علي‌رغم‌ استعداد خوبي‌ كه‌ داشت‌، به‌ خاطر مشكلات‌موجود، به‌ تحصيل‌ ادامه‌ نداد و به‌ كار كشاورزي‌ پرداخت‌. بيست ساله بود كه‌ پدرش‌ با زندگي‌مادي‌ وداع‌ نمود و اين‌ شهيد با نبود پدر و مادر، همچنان‌ به‌ كار پرداخت‌ و با توكل‌ به‌ خداوند و خلوصي‌ كه‌ حاكي‌ از وجود ايمان‌ محكمش‌ بود، به‌ مبارزه‌ با مشكلات‌ زندگي‌ ادامه‌ داد.
در اواخر سال‌ 1364 عزم‌ خود را جزم‌ كرد و با پيوستن‌ به‌ سربازان‌ اسلام‌، به‌ خدمت‌ سربازي‌ شتافت‌. پس‌ از طي‌ دوره‌ آموزشي‌، از جمعي‌ گردان‌ 199 تيپ‌ 40 سراب‌ از نيروي‌ زميني‌ ارتش‌جمهوري‌ اسلامي‌ ايران‌، عازم‌ مناطق‌ عملياتي‌ كشور شد و پس‌ از مدتي‌، سخت‌ مجروح‌ شد و ازناحيه‌ دست‌ و پا به‌ شدت‌ آسيب‌ ديد. سرانجام‌ درنهم‌ مرداد 1366 در منطقه‌ي‌ ميمك‌ بر اثر تركش‌خمپاره‌، به‌ خيل‌ كاروان‌ شهيدان‌ پيوست‌ و جاودانه‌ گرديد.
شهيد خدادوست‌، لحظاتي‌ قبل‌ از شهادت‌، مقاديري‌ از مهمات‌ دشمن‌ را منفجر و تعدادي‌ ازعراقي‌ها را به‌ اسارت‌ گرفته‌ و به‌ پشت‌ جبهه‌ منتقل‌ كرده‌ بود. دو روز بعد از شهادت‌، پیکرش به‌ زادگاهش‌منتقل‌ و در طي‌ مراسم‌ باشكوهي‌، بر دوش‌ عزاداران‌ تشييع‌، و در كنار ديگر شهداي‌ عاليقدرشنبه‌بازار شهرستان فومن (سبزقبا)، بدون‌ غسل‌ به‌ خاك‌ سپرده‌ شد.
شهيد خدادوست‌ در دوستي‌هايش‌ يكرنگ‌ و در زندگي‌ خانوادگي‌ و اجتماعي‌ نمونه‌ بود. توكل‌ وخلوص‌ او، حاكي‌ از ايمان‌ محكمي‌ بود كه‌ در سينه‌ داشت‌. زندگي‌ ساده‌ را ترجيح‌ مي‌داد و بي‌پيرايه ‌و آلايش‌ بود. شهادت‌ او براي‌ اهل‌ محل‌ و دوستانش‌ دردناك‌ بود و بسياري‌ در شهادتش‌، متأثرانه گريستند.
به عبارت دیگر :

محمود خدا دوست بسال ۱۳۴۱ در یک خانواده متوسط متدین و معتقد پا بر عرصه وجود گذاشت. هنوز چند سالی از دوران کودکی اش نگذشته بود که در سال ۴۱ مادر مهربان و دلسوزش دار فانی را وداع گفت و به رحمت ایزدی پیوست. بعداز تحصیل دوره ابتدائی در شنبه بازار دوره راهنمائی را در روستای نفوت گذراند. وی در کنار تحصیل در امر کمک به پدر کشاورزش از هیچ مساعد تی دریغ نمی ورزید. تا جایی که تفریحات و مسافرتها را بر خود حرام کرده بود. شهید خدادوست علی رغم استعداد قوی که داشت به تحصیل ادامه نداد و بهمان تلاش جدی در امر کشاورزی پرداخت. او در دوستی ها و یکرنگی و کلاً زندگی خانوادگی و اجتماعی نمونه ای بود. توکل و خلوص او حاکی از ایمان محکمی بود که سراسر وجودش را در حیطه خود داشت. او چه در قبل از فوت پدر ارجمندش که بسال ۶۱ واقع شد در عین اینکه ساده می زیست، بعداز فوت پدر نیز بهمان روال حرکت کرده و هیچ پیرایه و آلایشی در او راه پیدا نکرد. شهید خدادوست در اواخر سال ۶۴ عزم خود را جزم کرد و با پیوستن به سربازان اسلام بخدمت مقدس سربازی شتافت. بعداز گذراندن مراحل آموزشی در سراب به جبهه میمک اعزام می شود که دیدار معبودش نیز در همین جبهه صورت می پذیرد. سرباز رشید اسلام شهید محمود خدادوست بعداز رزم های بی امان خود با دشمنان دین و مملکت در اوایل مرداد ماه سخت مجروح می شود که پاهایش را بهمراه قسمتی از دست و یک کلیه فدا می کند. به اظهار یکی از همراهان و هم رزم شهید، شهید خدا دوست لحظاتی قبل از شهادت مقادیری از مهمات دشمن را منفجر و تعدادی از نفرات را اسیر کرده و به پشت جبهه برمی گرداند. در نهم مرداد ماه روح بزرگش به ملکوت اعلی پیوست می خورد و جمعی را در سوگ می نشاند. آنچه که نه برای اهل خانه او بویژه برادرش احمد و دوستان نزدیکش و حتی آنان که اندک شناختی روی او داشتند دردناک بود و در شهادتش متأ ثرانه گریستند، آن مظلومیت شهید خدا دوست بود. او در مکتب ما و در دیار ما، نه اوین شهید که آخرینش هم نخواهد بود. چرا که ما برای حقانیت مکتب ما و دفاع از شرافتمان از این شهدای گرانقدر تا نفی همه طاغوتیان و جنایتکاران بسیار خواهیم داشت. جرم محمود و محمودها، نه گفتن در مقابل خدایان کفر و شرک و نفاق و پرستش خدای یگانه است. اما چه در غلبه بر دشمن که جهاد است و چه در مغلوبیت از او که شهادت است ما چون بر حقیم پیروزیم. پیکر پاک و مطهر شهید محمود خدا دوست در روز یکشنبه یازدهم مرداد ماه بعداز راهپیمائی برائت از مشرکین ، با شکوه خاصی بر دوش عزاداران تشیع و در کنار شهدای عالیقدر شنبه بازار بخاک سپرده شد. روح بزرگ شهید محمود خدا دوست شاد. راه سرخش حسینی اش جاودان و عزت امام حماسی مستدام باد.

منبع : 8000 شهید استان گیلان  /  405 شهید شهرستان فومن

ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش

مطالب مشابه