درباره حضرت ام البنین (س)

https://s21.picofile.com/file/8446622592/%D8%AF%D8%B1%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D9%87_%D8%AD%D8%B6%D8%B1%D8%AA_%D8%A7%D9%85_%D8%A7%D9%84%D8%A8%D9%86%DB%8C%D9%86_%D8%B3_.jpg


فاطمه بنت حِزام معروف به اُمّ البَنین است که بعد از شهادت حضرت زهرا (س) به همسری امام علی (ع) در می‌آید و فرزندان فاطمه زهرا (س) را پرورش می‌دهد. او مادر باب الحوائج حضرت ابوالفضل و مزار وی در قبرستان بقیع است.

به گفته این کارشناس مذهبی، حضرت ام البنین مصداق بارز «بابی انت و امی و نفسی و اهلی و مالی» است؛ یعنی در عمل همه چیز خود را فدای امام زمان خود، حضرت علی و حسین (ع) کرد. وقتی به حضرت ام البنین خبر دادند که چهار پسرت در کربلا شهید شد، چندین بار گفت: آنچه در آسمان و زمین است فدای سر امام حسین (ع)؛ بگویید از حسین (ع) چه خبر؟

حجت الاسلام فتاحی درباره توسل به حضرت ام البنین هم بیان کرد: توسل به مادر اهل بیت (ع) و بزرگان یا همان نذر به صورت عمومی سفارش شده است. حضرت آیت الله وحید مکرر در صحبت هایشان می‌گویند که سوره یس را هر روز بخوانید و به نرجس خاتون مادر حضرت ولی عصر هدیه کنید تا مورد توجه حضرت حجت قرار بگیرید. یکی از مادرانی که در متون حدیثی و تاریخی ما از فضائل برخوردار است، ام البنین است و طبیعتا توسل به مادر باب الحوائج به صورت عمومی اثر خاص دارد، اما بزرگان در عالم مکاشفه و خواب دیده اند که حضرت ابوالفضل العباس گفته که برای اجابت حاجت هایتان به مادرم متوسل شوید.

به گفته این کارشناس مذهبی توسل باید به اشخاصی باشد که از نظر معنوی جایگاه قابل قبولی دارند؛ مثلا امامزاده‌ها به دلیل نسبشان با امام معصوم. در متون تاریخی آمده که به حضرت ام البنین به چند دلیل توسل کنید؛ اول، همسر امام علی (ع) بودن، دوم مادر حضرت ابالفضل بودن و سوم فرمایشات سید الشهدا درباره فضائل ام البنین.

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش